تبلیغات
دانشجویان مهندسی برق ورودی 87 - پذیرش 83 هزار نفر در کنکور ارشد سال 91/حذف قید مرتبط بودن رشته كارشناسی ارشد و دكتری

'سید ابوالفضل حسنی' روز دوشنبه به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: ظرفیت سازی لازم برای پذیرش 83 هزار دانشجوی كارشناسی ارشد در آزمون امسال صورت گرفته است.

وی ضمن مقایسه آمار رشته محل های كارشناسی ارشد در دو سه سال اخیر افزود: در سال 88 تعداد 387 رشته محل كارشناسی ارشد در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی كشور وجود داشت كه این تعداد در سال 89 با رشد 51 درصدی به 586 رشته محل رسید.


'سعید قدیمی' روز دوشنبه به خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: تاكنون داوطلبان آزمون دكتری فقط می توانستد در رشته های مرتبط با مقطع كارشناسی ارشد خود شركت كنند كه از امسال این قید برای رشته های مهندسی و علوم پایه برداشته می شود. 
وی توضیح داد: براساس تصمیم كمیته فنی و مهندسی شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی، از امسال همه فارغ التحصیلان كارشناسی ارشد در هر رشته ای می توانند در آزمون دكتری گروه های علوم پایه و فنی و مهندسی شركت كنند و درصورت پذیرفته شدن و موفقیت در غربال گری های آزمون مربوطه ، هیچ منعی برای ادامه تحصیل آنها در این رشته ها وجود نخواهد داشت.

قدیمی ادامه داد : كمیته برنامه ریزی فنی و مهندسی این موضوع را پذیرفته است كه هر فارغ التحصیل كارشناسی ارشد از هر رشته ای بتواند از عهده آزمون دكتری رشته های فنی و مهندسی و علوم پایه بربیاید امكان ادامه تحصیل در این رشته ها را داشته باشد. 

مدیركل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآورشد: با برداشتن الزام مرتبط بودن رشته های كارشناسی ارشد و دكتری در گروه های علوم پایه و فنی و مهندسی، گستره انتخاب داوطلبان افزایش می یابد. 

این مقام مسوول در وزارت علوم ادامه داد: قید مرتبط بودن رشته های كارشناسی ارشد و دكتری همچنان برای گروه های علوم انسانی، هنر و كشاورزی وجود دارد و فارغ التحصیلان مقطع كارشناسی ارشد این رشته ها الزاما باید در آزمون دكتری رشته هایی كه مرتبط اعلام می شوند شركت كنند. 

به گفته مدیر دفتر برنامه ریزی آموزش عالی، تصمیم 'حذف قید مرتبط بودن رشته های كارشناسی ارشد و دكتری' برای رشته های مهندسی و علوم پایه از امسال اجرایی می شود.

ارسال توسط محمدامین حسین نژاد
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin