تبلیغات
دانشجویان مهندسی برق ورودی 87 - آشنایی با 7 سگمنت

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 3 فروردین 1390

 

سلام

مطمئنا این شکلی رو که بالا هستش خیلی جاها دیدین . مثلا تایمر لباسشویی ، که دو تا از اینا کنار هم دارن تایم مونده تا پایان کار رو نشون میدن . امروز می خوام یه چیزایی در مورد این قطعه بهتون بگم . بر خلاف ظاهرش کار کردن با اون یه مقدار سخته .

ابتدا باید گفت که این قطعه دارای هفت تا ال ای دی نوری برای نشون دادن اعداد 0 تا 9 هست . ( بعضی ها هشت تا دارن ، که هشتمیش برای نشون دادن ممیز یا اعشار استفاده می شه . ) که هرکدوم از این 7 تا ال ای دی جدا کنترل میشن . این قطعه دارای 8 پایه ی مختلفه ، ( نمونه دارای اعشار 9 پایه ی مختلف دارن . ) که یکی از پایه ها مشترک و 7 تای دیگه هر کدوم برای یک ال ای دین .

d.p همون نشون دهنده ی ممیز است . و همون طور که می بینید یک سر دیودها ( ال ای دی ها ) به هم وصله . حالا طرز روشن شدن هر دیود اینه که به کاتد-آند اون ولتاژ مثبت بدیم . آند می شه سر بالا یی دیود ( سری که در شکل بالا ، همه ی دیودها به هم وصلن . ) و کاتد هم میشه سر دیگه . سون سگمنت ها دو نمونن :

1. آند مشترک که در اونها باید سر آند همه ی دیودها را به هم وصل و اون رو به زمین ( یا ولتاژ پایینتر منبع تغذیه ) وصل کنیم و سر دوم به ولتاژ بالاتر .

2. کاتد مشترک که در اونها باید کاتد همه رو به هم وصل و اون رو به vcc ( یا ولتاژ بالاتر منبع تغذیه ) وصل کنیم و سر دوم به ولتاژ پایینتر . ( مانند شکل بالا )

حالا برای مثال آند مشترک رو بیشتر توضیح میدیم .

در آند مشترک پایه ی مشترک رو به زمین ( GND ) وصل می کنیم و برای روشن کردن هر دیود باید پایه ی دوم مربوط به اون رو به ولتاژ بالاتر ( VCC ) وصل کنیم . حالا مثلا برای نشون دادن 8 باید همه ی دیودها روشن بشن .

یا برای نشون دادن 1 باید سر دوم دو دیود b و c را به VCC وصل کنیم . 7 سگمنت های موجود در بازار 10 پایه دارند . یک پایه ی d.p و هفت پایه برای 7 دیود و 2 پایه ی مشترک که در دو طرف 7 سگمنت قرار دارند و فرقی با هم ندارند و از درون به هم متصل اند .

معمولا چون کار با هفت دیود سخت است ، برای راه اندازی 7 سگمنت از دیکدر استفاده می کنند . یکی از این دیکدرها آی سی 7447 می باشد . طرز کار این آی سی بدین گونه است که باید عدد باینری مورد نظر ( 4 بیتی ) رو به ورودی دیکدر بدیم و هفت خروجی اون با وصل شدن به 7 سگمنت می تونن اون عدد رو روی 7 سگمنت نشون بدن .

مثلا عدد 9 با کد باینری معادل 1001 وقتی به دیکدر داده شود به عدد هفت بیتی 1101111 که آخرین رقم سمت راست معادل a و سمت چپ معادل g می باشد . بنابراین کار با کدهای باینری که بسیار آسانتر از کار با کدهای هفت بیتی 7 سگمنت هست جایگزین اونها می شن .

اگه سوالی دارین بفرمایین .ارسال توسط مدیر وبلاگ
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin