تبلیغات
دانشجویان مهندسی برق ورودی 87 - 10 کشف برتر سال 2010

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 24 دی 1389

 سلام و درود...

10 کشف برتر سال 2010 پرداخته است.
 

  

2- حل معمای طومار بحرالمیت: «طومارهای بحرالمیت» حدود نیم قرن قبل در 11 غار قمران در شمال غربی بحرالمیت کشف شدند. از آن زمان دانشمندان و باستان شناسان در تلاش برای کشف و رمزگشایی این دست نوشته و کشف خاستگاه واقعی آنها بوده‌اند اکنون گروهی از محققان موسسه ملی فیزیک هسته‌ای ایتالیا با استفاده از یک برخورد دهنده ذرات موفق شدند راز خاستگاه بخشی از این دست نوشته را فاش کنند. این دست نوشته محتوی 900 سند است که بر روی پوست شتر نوشته شده است. تاریخ تدوین این طومارها بین 200 قبل از میلاد تا 70- 60 بعد از میلاد محاسبه شده اما تاکنون مشخص نبود که آیا این متون در همان منطقه نوشته شده‌اند و یا درجای دیگری ایجاد و سپس منتقل شده‌اند. تجزیه‌های کروم و بروم در آب بحرالمیت کاملا با میزان عناصر بازمانده در این پوستها سازگاری داشت این مقایسه با استفاده از دسته پرتوهای پروتون 3/1 مگاولت که توسط برخوردهنده ذرات «تاندم» در موسسه فیزیک هسته‌ای ایتالیا تولید شده بودند، انجام شد و تائید کرد که خاستگاه این دست نوشته‌های در همان منطقه بحرالمیت بوده است.
  


 


 


 


 


 


 


  


8- مارمولک تخمگذاری که زنده زا شد: تابستان امسال یک گونه از مارمولک استرالیایی کشف شد که تخمگذاری را رها کرده و ترجیح داده است که بچه‌های خود را به صورت زنده زایی به دنیا آورد. این درحالی است که مارمولکهای همین گونه همچنان تخمگذاری می‌کنند.
 


9- جزئیاتی از ساختارهای آنسوی جهان: ماه مارس مواردی کشف شد که می‌تواند در خصوص ساختارهای ناشناخته و نادیده جهان توضحیاتی ارائه کنند. در سال 2008 دانشمندان خبر از کشف صدها توده کهکشانی دادند که با سرعت بیش از 6/3 میلیون کیلومتر بر ساعت در جهان جاری می‌شوند. این حرکت اسرارآمیز با مدلهای فعلی مربوط به گسترش جرم در جهان قابل توضیح نبود. به این ترتیب، این دانشمندان فرضیاتی را مطرح کردند که برپایه آنها این توده‌های کهکشانی تحت تاثیر نیروی گرانشی ماده‌ای که خارج از جهان ما قرار دارد با این سرعت حرکت می‌کنند. مطالعاتی که همان تیم در سال 2010 انجام داد نشان می‌دهد که جریان ناشناخته حداکثر 5/2 میلیارد سال نوری از زمین دورتر است.

 


10- تغییر محور زمین به خاطر زلزله: زلزله شیلی در ماه فوریه آنچنان پرقدرت بود که محور زمین را تغییر داد. گزارشی که ناسا بر اساس محاسبات رایانه‌ای جدید منتشر کرد نشان داد که این زلزله به بزرگی 8/8 ریشتری که پنجمین زلزله بزرگ تاریخ به شمار می‌رود با افزایش سرعت گردش زمین می‌تواند روزها را به‌اندازه 1.26 میلیونیوم ثانیه کوتاه تر کرده است.
 
 
طبقه بندی: متفرقه،  علمی، 
ارسال توسط علی شیخ زاده تکابی
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin